جنبه های تاثیر پذیری هنر آفریقا

تاریخ:1386/05/2-13:07

درست یادم نیست که این مقاله را چند سال پیش ترجمه کردم  ٬ ولی همین قدر خاطرم هست که آن را برای نشریه فرهنگستان هنر انجام داده بودم .

غربیها بر این باور غلط از هنر آفریقا هستند که مقوله هنر در این قاره، به شکل یک هنر بی نام رواج داشته و ابداعات هنری هم به همین وظعیت پیدایش یافته اند، به گونهای که می اندیشند هیچ گونه مناسبات سازمان یافته ای در عرصه هنر آفریقا وجود ندارد. اخیرا تحقیقات زیادی در مورد هنر کشورهای sub-saharan در آفریقا صورت گرفته که ثابت می کند خلاقیت هنری در نزد هنرمندان این قاره به طور کامل وجود داشته و این هنرمندان همواره در راستای گسترش علاقه مندی عمومی در جوزه هنر- و حتی زندگی- عمل می کرده اند.

 نمونه بارز آن هم، قطعات و آثار هنری است که در کلکسیونهای غرب یافت می شود. در حال حاضر، به مقوله مجسمه سازی و پیکره تراشی، خصوصا هنرمندان دکور این حوزه – توجه زیادی شده است. هنرمندان زن آفریقایی بیشتر در حوزه های نقاشی و منسوجات فعالیت دارند و به همین خاطر توجه کمتری به فعالیت آنان شده است.در این خصوص یک مشکل وجود دارد و آن اینکه هویت هنری آثار هنری آفریقاییها، بسیار پیچیده و مبهم می نماید، چرا که هنرمندان سنتی آفریقایی، عموما به امضای آثار خود نمی پرداخته اند. ولی در عین حال تعداد معدودی از آنان قابل شناسایی هستند که این کار از روی سبک آثار آنان صورت گرفته است. در مطالعات سبک شناسی (استیل شناسی)، تحقیق در خصوص آثار هنرمندان به آن دلیل مهم است که از طریق آن می توان به انواع گوناگون سبک و سیاقهای هنری آن دوره خاص، اشراف پیدا کرد.......

برای دیدن مقاله اینجا را ببینید .نوع مطلب : فرهنگی 

داغ کن - کلوب دات کام
نظرات() 
Admin Logo
themebox Logoشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic